Klima tamiri ve montajı bulunduğunuz çevredeki yetkili klima servisi teknik ekipleri tarafından yapılması gereken bir uygulamadır. Tabii ofis ve evinde klima montajı ya da bakımı yaptırmak isteyenlerin teknik ekibi kontrol edebilmesi için klima bakımı ve onarımı hakkında önemli ve dikkat edilecek noktalarda bilgi sahibi olmaları gerekir. Klimanızın bakımı ya da tamiri gerçekleşirken önemli noktaları bildiğiniz takdirde işin iyi yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Klima sökülmesi ve montajında dikkat edilecekler :

Klimanız çıkarılırken ve açılırken yetkili servisin çalışmasını kontrol etmeli ve teknik personeli gözlemlemelisiniz :

 • Öncelikle klimaya giden elektrik gücü kesilmelidir.
 • İş güvenliği önlemleri anlınmalıdır.
 • Klimalarda dış üniteye bağlı olan boruların yanında üzerinde kör tapa dediğimiz vanalar bulunmaktadır. Anahtar yardımıyla teknik personel tarafından bu vanalar çıkartılır.
 • Klimanın servis vanalarının kapakları dikkatli bir şekilde açılır.
 • Klima soğuk çevrimde çalıştırılmalıdır.
 • Klimanın basma hattına ait olan servis vanası kapatılır.
 • Bir süre beklendikten sonra üzerindeki diğer daha kalın boru olan dönüş borusundaki servis vanası da kapatılır.
 • Klima sigortadan kapatılarak soğutucu akışkanı dış ünite üzerindeki kondansere depolanmış olur.
 • Klima sökülürken kablolara ve parçalara zarar verilmemesine dikkat edilmelidir.

Bu noktalara klimanızın sökülmesi ve montajı yapılırken dikkat ettiğiniz takdirde ilerde oluşabilecek daha büyük bir arıza ya da sorunun önüne geçmiş olursunuz.

Toker Teknik Ankara’da Sincan, Etimesgut, Elvankent ve Eryaman Arçelik Servisi olarak hizmet vermektedir.

 

Klima montajında dikkat edilmesi gerekenler:

Klima montajı ve konumun belirlenmesi, klima söküm işlemlerinden daha önemli ve daha fazla dikkat, incelik gerektiren bir konudur. Öncelikle klimanın monte edileceği yer belirlenirken kesinlikle yetkili servis desteği alınmalıdır. Klimanın verimli ve tasarruflu kullanılması için en iyi  yere montajı, kurulumu yapılmalıdır.

Montaj yeri belirken…

Yetkili servis personelinden oluşan klima montaj ekibi, yanlış seçim yapılmasını ve klimanızın istenmeyen bir bölgede çalışmasını engellemeli ve doğru, ideal konumu belirlemelidirler. Klimanın performansını negatif etkileyen, ömrünü azaltan ve normalden fazla enerji harcamasına neden olan hatalı montajlar hem sağlığa hem de bütçeye zararlıdır.

Klima montajından sorumlu teknik uzmanlar öncelikle iç ünitenin asılacağı yeri kontrol ederler ve gaz çıkışlarına ya da direkt güneş ışığına maruz kalmaması için ideal bir bölgeye montajını yaparlar. Klimanın dış ünite montajında da havanın rahatça dolaşabileceği bir konum belirlenmelidir. Yaz aylarında gölgede, kış aylarında ise korumalı bir alanda yer almasına özen gösterilmelidir. Isı kaynaklarına ve diğer klimaların üfleme ağızlarına, egzoz fanlarına, buhar ve yanıcı gaz kaynaklarına yakın montajdan kesinlikle büyük masraf oluşturacak hasar ve arızalara sebebiyet verebilir.

Klima montajı esnasında… :

 • İlk olarak klime montajı bir klima yetkili servisi tarafından yapılmalıdır.
 • Montaj yapılmadan önce cihazın çalışacağı voltaj, kablo kesintisi, klimayı koruyan otomatik sigorta değerini dikkate almak ve bunları en iyi hale getirmek gerekir.
 • Hem iç hem dış ünitenin konulacağı alanın güvenliği sağlanmalıdır.
 • Klima iç ünitesi sağlam bir şekilde monte edilmelidir.
 • Klimanın dış ünitesinin zemine veya konsol üzerine kauçuk takozlarla sabitlenmesi gerekmektedir.
 • İzole edilmiş bakır boru hattı, tekniğine uygun elektrik ara tesisatı ve gırtlaklı borudan imal edilmiş drenaj hattı ile birlikte tümü dekoratif bant ile sarılmalı, düzgün bir hat oluşturacak şekilde sabitleme kelepçesi (1,5 m. arayla) ile duvara monte edilmeli yani bağlanmalıdır.
 • Bakır tesisatı tek parça boru ile kaynaksız çekilmeli, kaynak gerektiren durumlarda boru içinden “azot gazı geçirilerek” tamamlanmalı, ara tesisatın geçmesi gereken duvar vb. engeller delinmeli, ara tesisat ünitelere bağlanmalı, ara tesisat N2 (azot) ile kaçak kontrolü yapmalıdır.
 • Bakır borunun geçiş hattı için dolgu malzemesi kullanılmalıdır.

Tüm bu önlemler dikkate alındığında başarılı bir şekilde klima söküm ve montaj işlemleri yapılır. Size düşen görev ise yetkili servisinizin söküm ve montajınızı güvenli yapıp yapmadığını kontrol etmek ve o anda gözlemlemektir.

Klima bakım ve onarımlarınız garantili olarak yapılmaktadır.

Hemen arayabilirsiniz :