İçinde bulunduğumuz yaz aylarında sıcaklarda ve kış aylarında soğuklarda yaşam alanlarını ideal sıcaklığa getirmek için son yıllarda yoğun olarak klimalar kullanılmaktadır. Buna rağmen yanlış sıcaklık değerlerinde çalıştırılan, iç ve dış ünite bakımları yapılmayan, temizlenmeyen klimalar hem maddi hem manevi sorunlara sebep vermektedir. Konforlu bir şekilde yaşamak isterken, konfor isteğimizden ötürü klima satın alırken klimalardan kaynaklı hastalıklar ile karşılaşmamak için klimaların doğru şekilde kullanılması gerekiyor.

Bu yüzden klimalarınızı yılda iki kez yetkili klima servisi tarafından kontrol ettirmeli ve bakımlarını yaptırmalısınız.

Öncelikle klimanın takılacağı odanın, ofisin ya da kafe vb. yerin özellikleri, alanı, hacmi, güneş ışınlarından etkilenme ve yalıtım durumu dikkate alınarak seçilen klimalar, doğru montaj ve kurulumlarının yapılmasından sonra yetkili servislerce çalıştırılmalı ve kullanımı hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.

Klimaların yanlış ve dikkatsiz kullanımından doğan yüz felci, göz dibi iltihabı, beyin iltihabı ve akciğer problemleri gibi hastalıklara son dönemde artış göstermektedir. Bu sebeple bilinçsiz ve rasgele kullanımdan kaçınılmalı, bakım ve onarıma önem verilmelidir.

Klima kullanımında dikkat etmeniz gerekenler :

  • İlk olarak söylememiz gereken: on yıldan eski klimaların yenilenmesi gerektiğini bilmelisiniz. Eski klimalarınızı değiştirerek hem sağlığınızı korur, hem yüksek performans alır hem de yeni teknoloji sayesinde daha az enerji tüketimi sağlarsınız.
  • Klima montajı sonrası kullanım hakkında ilgili klima yetkili servisi personelinden bilgi almalısınız.
  • Klimanın elektrik kablosunu çekmemeli ve zedelememelisiniz. Elektrik kablosunun çekilmesi veya zedelenmesi üniteye hasar verebilir ve elektrik kaçaklarına, çarpmalarına sebep olabilir.
  • Klimanın üzerine her hangi bir cisim, eşya konulmamalıdır.
  • Klimanın hava giriş ve çıkışları engellenmemelidir. Aksi takdirde performans düşüklüğü yaşanabilir.
  • Klimanıza yılda iki kez bakım yaptırmalısınız. Bu şekilde cihazınız performans kaybına uğramayacaktır.
  • Klimanız çalışırken güneş ışınlarının doğrudan içeri girmesine engel olmalısınız. Özellikle klimanızın üzerine güneş ışınları gelmemelidir.
  • Klimanın hava filtreleri düzenli olarak temizlenmelidir. Hem sağlığınızı korur hem de arıza durumlarını giderirsiniz.
  • Klimayı gaz kaçağı olabilecek bir yere monte etmemelisiniz.

 

Önceki yazımız : Klima sökülmesi ve montajında önemli noktalar

 

Klimanızın bakımı ve tamiri için bizi arayabilirsiniz.

Eryaman arçelik servisi